Kamil ÖZDAĞ Fen Fakültesi Kimya Bölümü 19.11.2008 tarihinde kurulmuştur. Bölüm Başkanlığı görevini 14.04.2017 tarihinden itibaren Doç. Dr. Aysel ÇİMEN yürütmektedir.

Kimya Bölümü Anabilim Dalları

  • Analitik Kimya Anabilim Dalı
  • Anorganik Kimya Anabilim Dalı
  • Biyokimya Anabilim Dalı
  • Fizikokimya Anabilim Dalı
  • Organik Kimya Anabilim Dalı
  • Polimer Kimyası Anabilim Dalı  

Altı anabilim dalından oluşan bölümde normal öğretim yapılmaktadır. Bölümde lisans öğretimi yanında, Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde yüksek lisans öğrenimi verilmektedir. İleriki dönemlerde doktora öğretiminin verilmesi de planlanmaktadır. Bölümden mezun olan öğrenciler “Kimyager” unvanı kazanmaktadırlar.

Bölümümüzün amacı, öğrencilerin kimya alanında araştırma yürütebilmesi, kimya ile ilgili problemleri çözebilmesi ve kimya endüstrisinde prosesler geliştirebilmesi için onları bilgi ve laboratuar becerileri ile donatmaktır.

Bölümümüzde lisans eğitimi teorik derslerin yanında pratik laboratuar çalışmaları ile yürütülecektir. Lisans düzeyinde yürütülen laboratuar programları; genel kimya, analitik kimya ve organik kimya laboratuarıdır. Önümüzdeki dönemlerde; anorganik kimya, fizikokimya, biyokimya ve enstrümental analiz laboratuarlarının da lisans programı kapsamında yürütülmesi planlanmaktadır. Ayrıca bölümümüzde 1 adet araştırma laboratuarı mevcuttur. Her anabilim dalı için araştırma laboratuarlarının da açılması düşünülmektedir.

Bölümümüzde 2 profesör, 2 doçent, 1 yardımcı doçent ve 2 araştırma görevlisi olmak üzere toplam 7 öğretim elemanı bulunmaktadır.